

Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa każdy pracodawca ma obowiązek skierowania swoich pracowników na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia te należy przeprowadzić zarówno przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków służbowych, jak i już w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych. W Polsce obowiązkowo przeprowadza się dwa rodzaje szkoleń BHP. Jakie to szkolenia i dlaczego uczestnictwo w nich jest ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Wstępne szkolenie BHP, nazywane również instruktażem ogólnym, przeprowadza się dla nowych pracowników, praktykantów, a także uczniów szkół zawodowych, którzy w danym zakładzie pracy przyuczają się do zawodu. Bez odbycia wstępnego szkolenia BHP pracownik nie powinien być dopuszczony do pełnienia obowiązków służbowych. Instruktaż ogólny z zakresu BHP przeprowadza pracownik służby BHP lub odpowiednio przeszkolony do przeprowadzenia szkolenia wstępnego pracownik. Celem takiego szkolenia jest zaznajomienie pracowników z podstawowymi zasadami i normami bezpieczeństwa w danym zakładzie pracy. Wstępny instruktaż BHP obejmuje także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Instruktaż stanowiskowy to bardziej szczegółowy element szkolenia wstępnego. Rolą tej części szkolenia jest przekazanie pracownikowi wiedzy z zakresu czynników środowiskowych występujących na konkretnym stanowisku pracy jakie nowozatrudniony ma zająć oraz ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed ewentualnymi zagrożeniami, a także metodami bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami (kierownik, mistrz czy brygadzista) lub pracodawca jeśli osoby te posiadają w tym celu odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadza się w celu aktualizacji i odświeżenia wiedzy pracowników. Zapisy rozporządzenia w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy określają kogo i z jaką częstotliwością należy objąć szkoleniem okresowym. Zgodnie z rozporządzeniem przeszkoleniu przynajmniej raz na 5 lat podlegają:
Przeszkoleniu przynajmniej raz na 3 lata podlegają pracownicy na stanowiskach robotniczych. Jeśli natomiast na danym stanowisku istnieje ryzyko wystąpienia znacznych zagrożeń szkolenia okresowe należy wówczas przeprowadzić raz na rok. Pracowników administracyjno-biurowych należy przeszkolić przynajmniej raz na 6 lat. Każde szkolenie okresowe z zakresu BHP kończy się odpowiednim egzaminem. Po ukończeniu szkolenia i egzaminu zakończonego pozytywnym wynikiem uczestnik szkolenia otrzymuje odpowiednie zaświadczenie.
Wychodząc naprzeciw wymogom związanym z obecną sytuacją, a także idąc z duchem postępu technologicznego firma Yellow Frog z Bydgoszczy, oprócz szkoleń BHP w formie tradycyjnej oferuje także szkolenia BHP on-line.